تبلیغات
روانشناسی - مطالب اردیبهشت 1395

تاریخ : پنجشنبه 23 اردیبهشت 1395 | نویسنده : افشین
 طرز خوابیدن و روانشناسی شخصیت !

 طرز خوابیدن شما نشان دهنده ی شخصیت شماست !؟

Image result for ‫روانشناسی خوابیدن‬‎

روانشناسان پی برده اند که شخصیت درونی افراد ،با نحوه خوابیدن آنها ارتباط دارد .


این شخص دل مشغولی دارد و در پذیرفتن تغییرات دچار مشکل می شود . تنهایی را بیشتر از هر چیزی دوست دارد.خیلی باهوش هستید و مشتاق یادگیری ، هنوز بعضی وقت ها ذهنتان آکنده از عقاید غیرعادی است که مردم به سختی از آن پیروی می کنند . از خانواده تان به خوبی مراقبت می کنید . مشکل این است که به ندرت کسی را دوست می دارید و کمی مشکل پسند هستید.


در جمع مثل یک فرد واقعی به نظر می آیید ولی خیلی تودار ، خجالتی و ضعیف هستید. سعی می کنید که رازدار باشید ، اگر با مشکلی مواجه شوید ترجیح می دهید پیش خودتان نگه دارید تا به کسی بگویید . پس تعجبی نیست که در خواب هم اخم می کنید.


خیلی ایرادگیر هستید و همیشه می نالید و شکایت می کنید. شاید اسم دوم شما (عصبانی ) باشد . به آسانی عصبانی می شوید و به خاطر مسائل کوچک ، بیش از حد هیجان زده می شوید. زندگی معامله آن چنان بزرگی نیست ، یاد بگیرید که راحت باشید.


چه روح آزادی خواهی ! این حالت هویت واقعی شما را نشان می دهد. دلداری، عشق، زیبایی و پرستش. همین طور خیلی ولخرج هستید اما خوشبختانه به همان نسبت هم پول به دست می آورید. عادت بد شما این است که کمی کنجکاو هستید و به نظر می رسد که از شایعه پراکنی لذت می برید.


شما انسان مطمئنی هستید. درهر کاری که به عهده بگیرید ، به دلیل کوشش بی امان خودتان موفق خواهید شد. می گویند کسانی که به پهلوی راست می خوابند و بازوی راستشان زیر سرشان است ، آینده خوب و قدرت در انتظارشان است.


کمی کوته فکر هستید ، همچنین خیلی خودمختار و خود رأی ، و همیشه مردم را مجبور به برآورده کردن نیازهای خودتان می کنید .


منبع : کاروک - yjc.ir

 

برچسب ها: روانشناسی، روانشناسی خواب، روانشناسی خوابیدن، روانشناسی طرز خوابیدن، روانشناسی طرز خواب،

تاریخ : پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395 | نویسنده : افشین
آیا افسردگی، یک اختلال روان شناختی است یا یک نوع بیماری جسمی !؟

 حقیقت این است که افسردگی یک شرایط ناتوان کننده است که زندگی میلیون ها نفر از مردم را در سراسر جهان به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

Image result for ‫افسردگی چیست‬‎


افسردگی چیست؟

افسردگی حالت ظاهری ناامیدی ذهنی است که فرد در آن الگوی فکری شدیداً بدبینی نسبت به واقعیت پیدا می کند. کلمه کلیدی توصیف فوق «ظاهری» بودن آن است. فرد افسرده معمولا ضعف نفس و درک غلطی از محیط اطرافش دارد و جایگاه خود در جهان و اجتماع را اشتباه می بیند.وضعیت افسردگی به واسطه پشیمانی مکرر از گذشته و ترس از آینده آشکار می شود. این یک انتخاب آگاهانه فردی نیست، بلکه نتیجه الگوهای فکری مکرری است که منجر به بروز چشم انداز منفی در زندگی و پیدایش ویژگی منفی گرایی خود فرد در زندگی اش می شود.

چرخه چشم انداز و افکار منفی تنها منجر به بروز افکار منفی بیشتر در فرد می شود. همانند گلوله برفی که از بالای کوه می غلتد و به سمت پایین حرکت می کند. گلوله برف کوچک در طول مسیر بزرگ و بزرگ تر می شود و برف های بیشتر را با خود می آورد. چرخه افکار منفی نیز به همین شکل است. معمولا افرادی که از افسردگی رنج می برند در مدیریت زندگی روزانه شان اعتماد به نفس پایینی دارند. افراد مبتلابه افسردگی عموما از ضعف و تزلزل شدید نفس رنج می برند که این موضوع به حس شخص از خودش مربوط است. این امر به صورت بالقوه بر چند مورد تاثیرگذار است، از جمله اینکه چگونه حافظه شان شکل می گیرد، این که آنها در گذشته خود را چطور می دیدند و بنابراین آینده شخصیت خود را چگونه طرح ریزی می کنند.

Image result for ‫افسردگی چیست‬‎

محققان پس از سال ها مباحثه و مذاکره، در نهایت به این موضوع دست یافتند که افسردگی مداوم و طولانی موجب آسیب مغزی می شود. اما برعکس این قضیه صادق نیست. یعنی آسیب مغزی منجر به بروز افسردگی نمی شود. متخصصین مغز و اعصاب پیش از این فرضیه دیگری را مطرح کرده بودند که آسیب های مغزی زمینه ساز افسردگی مزمن است، اما نتایج مطالعات جدیدی که در نشریه Molecular Psychiatry منتشر شد حقایق دیگری را در این خصوص روشن می سازد.تصاویر MRI (تصاویر روزنانس مغناطیسی) یک هزار و 728 بیمار مبتلا به افسردگی مزمن در مقایسه با 7 هزار و 199 نفر از افراد سالمی که در این مطالعه شرکت داشتند انقباض در ناحیه هیپوکامپوس مغز را نشان می دادند.این مطالعه به طور خاص نشان داد که بیماران مبتلا به اختلال افسردگی حاد در مقایسه با افراد سالم 1.24 درصد در حجم ناحیه هیپوکامپوس کاهش داشتند.


هیپوکامپوس چیست؟

هیپوکامپوس بخش کوچکی از مغز است که در قسمت گیج گاه میانی مغز قرار دارد. این بخش به دو نیمکره تقسیم می شود، که هر قسمت از آنها روی هر کدام از نیم کره های مغز قرار دارند. محققان همگی نسبت به این موضوع اتفاق نظر دارند که قابلیت های اصلی هیپوکامپوس عبارتند از ایجاد خاطرات جدید، شکل گیری حافظه بلندمدت و راهنمای محیطی.آمیگدال در داخل هیپوکامپوس قرار دارد. آمیگدال بخشی از مغز است که پژوهشگران در گذشته معتقد بودند با افسردگی در ارتباط است. مطالعاتی که سابق بر این انجام شدند، به این نتیجه رسیدند که بین انقباض هیپوکامپوس و افسردگی رابطه مستقیمی وجود دارد. اما حجم نمونه مطالعات قبلی به اندازه کافی بزرگ نبود که بتواند به نتاجی قطعی در این زمینه برسد.


هیپوکامپوس و افسردگی

محققان دریافتند هیپوکامپوس علاوه بر اهمیتی که در شکل گیری و حفظ خاطرات دارد، همچنین در کنترل احساسات نیز نقش محوری دارد.

افسردگی شیوه زندگی نیست بلکه گونه ای آسیب مغزی است

پرفسور ایان هیکی (Ian Hickie)، از نویسندگان این پژوهش و مبارز مشهور سلامت روان، در خصوص رابطه هیپوکامپوس با افسردگی توضیح می دهد، «تمام احساسات شما درباره خودتان به طور مداوم بستگی به این دارد که در جهان هستی چه کسی هستید ( وضعیت حافظه شما فقط بستگی به این ندارد که چگونه می توانید جدول سودوکو را حل کنید یا رمز عبور کامپیوتر و کارت بانکی تان را به یاد بیاورید ). بلکه منظور تصور کلی است که درباره خودتان دارید.»


منبع : کاروک - bartarinha.irبرچسب ها: افسردگی چیست؟، شناخت افسردگی، افسردگی، بیماری افسردگی، اختلال افسردگی،

تاریخ : سه شنبه 7 اردیبهشت 1395 | نویسنده : افشین
چطور می توانید با روح خویش ارتباط برقرار کنید؟

تمام امراض جسمی از مشکلات روحی سرچشمه می گیرد ، تخلیه تنش ها ی روحی و التیام آن، راهی است جهت رهایی از هرگونه اختلال ارگانیک جسمی در بدن .

Image result for ‫تنش روحی‬‎

روح در واقع انعکاس یک نیروی ماورای دنیوی است که خداوند پس از خلق، آن را در کالبد جسمانی انسان در زمین جای می دهد. با اتصال به دنیای ماوراء و الهی، روح ما در حالتی آرام و بدون تنش قرار می گیرد.

ما همواره بدنبال سلامتی، موفقیت و شادکامی در دنیای مادی هستیم، غافل از اینکه ذاتاً خود ما با بی اعتنایی به روح و روان خود، مانعی هستیم برای نیل به همه ی اهداف فوق. زمانی که به محدودیتهای دنیای مادی و معایب آن پی ببریم، ناخودآگاه مجبور به ارتقاء وضعیت روحی خود جهت رسیدن به آرامش وسلامتی کامل می شویم. در غیر این صورت دچار بی قراری روحی می شویم .

بسیاری از عوامل هستند که در ایجاد حالت بی قراری روحی نقش دارند و در این اوضاع است که ما سعی می کنیم وضعیت آشفته خود را تغییر و ترمیم کنیم، مثل ورشکستگی مالی، از دست دادن نزدیکان، زمانی که به هر دلیلی خود را در مقابل یک بحران روحی ناگهانی می بینیم و یا نزدیک به زمان مرگ هستیم، و یا وقتی که در برابر اهداف دنیوی (موفقیتها، کامیابی و سلامتی) خود را ناتوان ببینیم، احتمال وقوع این حالت در مورد افراد حساس و عاطفی بیشتر است.

صرف نظر از عوامل ایجاد این حالات روحی، همه ی انسان ها نیاز دارند که با ضمیر نا خود آگاه و روح خود ارتباط برقرار کنند تا به درجه ای از آرامش ایده آل برسند، در اینجا به راهکارهایی از علم مدیتیشن (روشی از روان درمانی) اشاره شده است که با تمرین آنها می توانید تاحدی به ماهیت روحی خود پی ببرید .

Image result for ‫مدیتیشن‬‎

 در یک مکان طبیعی و آرام بنشینید، چشمانتان را ببندید و بدن خود را کاملا در حالتی راحت قرار دهید، هفت بار نفس عمیق بکشید. (دم عمیق و بازدم آهسته)، بر تمام بدن خود تسلط داشته باشید، به مدت چند ثانیه بروی تمام نقاط پاهای خود تمرکز کنید و دوباره تنفسی عمیق بکشید و در این موقع حس می کنید که پاهای شما وجود خارجی ندارد. حال، چند ثانیه ای بروی نیم تنه بالایی، قفس سینه و ناحیه کمر، تمرکز کنید و دوباره نفسی عمیق بکشید. در مرحله بعد همین کار را در ناحیه سر انجام دهید. بعد از هر مرحله، باز هم حس می کنید آن قسمت از بدن شما وجود خارجی ندارد. با وجود این حس و انجام تنفس های عمیق، نهایتاً شما با خود می گویید:

    مثل اینکه من جسم ندارم و جدا و بدون آن زنده هستم!

به مدت 30 ثانیه در همان وضعیت بمانید.

هاله ای ارغوانی در اطراف خود حدود 6 متر بالاتر از جسم و زمین تجسم کنید و آهسته بگویید:

    این جسم معنوی من است که اجازه داده در مورد همه چیز در زندگیم فکر و تجربه کنم، ولی این خود من نیستم!

تصور کنید که این هاله بخار شد و در هوا محو شد، در اینجاست که باز هم آهسته می گویید:

    من نه خود جسم مادی هستم و نه احساسات و افکارم، من به خودی خود و مستقل از همه ی اینها هستم و وجود دارم.

برای 30 ثانیه در همان وضعیت بمانید.

به آرامی با خود بگویید:

    من تنها یک جسم نیستم، جسمم تنها وسیله ای است برای به حرکت درآوردن روح. من افکار و احساساتم نیستم، آنها تنها حاصل از روح من هستند، ذهن من ابزاری برای روحم است. من خود روحم هستم !!  این خود من هستم، من دارای هوش، استعداد و عشق الهی هستم و می توانم با خدا ارتباط برقرار کنم. بله من یک روح هستم !!

به مدت 5 دقیقه به همان حال بمانید و به آرامی از وضعیت خود خارج شوید: آهسته چشمها را باز کنید، چند بار نفس عمیق بکشید.

با انجام این تمرین، احساس سبکی می کنید و به یک آرامش فوق العاده روحی دست می یابید. فهمیدید که شما تنها یک کالبد جسمی و یا افکار و احساسات نیستید، جسم و فکر شما محو شد و خود شما باقی ماندید. این وجودی که شما در این تمرین مدیتیشن به آن رسیدید، روح شما است. هم اکنون، آرام و سبکتر شده اید.

این تمرین را هر روز، مخصوصاً زمانی که به بحرانی روحی دچار می شوید، انجام دهید.

این تمرین باعث ایجاد آرامش و برانگیخته شدن نیروی عشق لایزال خداوندی  در شما می شود. و می توانید بعد از آن بهتر با پروردگار خویش  ارتباط  برقرار کنید .


منبع : کاروک - 1doost.com 

برچسب ها: روانشناسی، روح، سلامتی، مدیتیشن، بی قراری روحی،