تبلیغات
روانشناسی - مطالب اسفند 1394

تاریخ : دوشنبه 24 اسفند 1394 | نویسنده : افشین

7 قدم تا شناخت خواسته های زندگی !

بسیاری از ما بدون اینکه به خواسته واقعی خود از زندگی واقف باشیم، عمر خود را می گذرانیم. اغلب ما بر حسب عادت و یا آنچه از بچگی آموخته ایم به کارهایی مشغول هستیم بدون آنکه از خود بپرسیم واقعاً چرا این کارها را انجام می دهیم  و یا شک کنیم که این تصمیمات برای ما مناسب است یا خیر؟! به همین دلیل بسیاری از ما زندگی نه چندان خوشایندی را پشت سر می گذاریم. فهمیدن خواسته واقعی ما از زندگی کار آسانی نیست، یک شبه نمی توان فهمید و به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد. در اینجا راهکار هایی را می خوانید که می تواند در این راستا به شما کمک کند.


Image result for ‫خواسته های من از زندگی‬‎

1 . گذشته را رها کنید

پیش از فکر کردن در مورد خواسته های خود از زندگی، گذشته و افسوس را رها کنید. بپذیرید که هیچ معجزه ای نمی تواند اشتباهات گذشته را تغییر دهد. توجه خود را به «حال» و آینده نزدیک معطوف کنید و اینچنین زندگی خود را به پیش ببرید.

2. خواسته ها و نیازهای واقعی خود را بشناسید
ببینید برای خوشحال بودن در زندگیتان به چه چیزی نیاز دارید. بله، این یک کار سخت است که زمان زیادی از شما می گیرد. فکر کنید چه چیزهایی برای شما اهمیت بیشتری دارند؟ عشق، خانواده، یا وضعیت مالی. زمانی که پاسخ این پرسش ها را فهمیدید، فهمیدن آنچه برای یک زندگی ایده آل لازم دارید آسان تر می شود.

3. چه چیزهایی باعث خوشحالیتان می شود

آیا می دانید چه چیزهایی شما را از ته دل خوشحال می کند؟ روزانه چند دقیقه به این موضوع فکر کنید که چه کارهایی به شما انرژی می دهد. بعد از پی بردن به این موارد، فهمیدن خواسته های زندگی برایتان آسان تر است. اگر اندیشیدن به شغل، شما را ناراحت و نگران می کند، وقتش است در مورد شغل یا اهدافتان تجدید نظر کنید.

Image result for ‫نشاط در زندگی‬‎

4. در 5 سال آینده چه وضعیتی خواهید داشت؟
آیا تابحال وضعیت 5 سال آینده خود را تجسم کرده اید؟ شاید تجسم خود در آینده دشوار باشد، اما به شما کمک می کند بفهمید از زندگی چه می خواهید. فکر کنید به چه هدف هایی می خواهید برسید و چه مهارتهایی را در خود تقویت کنید. هر گاه پاسخ این پرسش ها را دانستید برای دستیابی به اهدافتان برنامه ریزی کنید.

5. یک سرگرمی را دنبال کنید
یک شیوه ثمربخش برای فهمیدن خواسته های واقعی زندگی، تجربه و دنبال کردن سرگرمی های مختلف و جدید است. شاید از نتیجه آن شگفت زده شوید و چیزهایی ببینید که تابحال در مورد خود نمی دانستید، و  بدین طریق در مورد اولویت ها و اهدافتان تجدید نظر کنید.

6.
چه چیزهایی را واقعا دوست ندارید؟

بفهمید چه چیزهایی شما را آزرده خاطر می کند و برای زندگی خود نمی خواهید !! پیشنهاد می کنم فهرستی از چیزهایی که از آنها بیزار هستید تهیه کنید.این لیست به شما کمک می کند تا بفهمید برای شادتر بودن چه باید بکنید. شاید شغل کنونی خود را دوست ندارید یا شاید بهترین دوستتان در واقعیت بهترین دوست شما نیست. در هر صورت تلاش در راستای بهبود زندگی خود را از امروز آغاز کنید. گذشته از تمام اینها، زندگی شما کوتاهتر از آن است که وقتتان را با چیزهایی که دوست ندارید بگذرانید.

7. مشورت و راهنمایی بگیرید
اگر از راهکارهای قبلی خسته شدید و باز هم نمی توانید خواسته های خود را شناسایی کنید، توصیه می کنیم با کسی صحبت کنید (یکی از والدین یا اعضای خانواده، دوست، یا شاید یک مشاور یا روانکاو). بد نیست هر از گاهی نصیحت و راهنمایی بگیریم. دوست شما شاید نکاتی را بگوید که شما هیچگاه به آن توجه نکرده اید و از آن طریق بتوانید با هدف های زندگی تان آشنا شوید.

امیدواریم این راهنمایی ها به شما کمک کند تا اهداف و برنامه های زندگی خود را بشناسید. زندگی چندان آسان نیست و باید همیشه آماده باشید تا با چالش های جدید روبرو شده و موفق تر شوید.

منبع : beytoote.com  -  کاروک


تاریخ : جمعه 21 اسفند 1394 | نویسنده : افشین
کدام بیماری‌های روانپزشکی با بی‌خوابی ارتباط دارند؟

دکتر خسرو صادق‌نیت در نشست خبری هفتمین کنگره روز جهانی خواب، اختلالات تنفسی را یکی از مهم‌ترین اختلالات شایع در کشور عنوان کرد و افزود: شیوع این اختلالات که مهم‌ترین نشانه آن خر و پف شبانه است، به حدی بالا است که مردم آن را عادی تلقی می‌کنند. بیش از 80 نوع اختلال خواب وجود دارد که معمولا در زمان خواب صورت می‌گیرد و خود بیمار متوجه آن نمی‌شود. به همین علت بسیار دیر به پزشک مراجعه می‌کند و این امر باعث بروز عوارض متعددی برای فرد و اطرافیان می‌شود.

Image result for ‫اختلال در خواب‬‎

وی خواب‌آلودگی در طی روز، افزایش فشار خون، چاقی، بروز افسردگی، دیابت و همچنین بیماری‌های مرگباری مثل مشکلات قلبی و عروقی و همچنین تصادفات رانندگی را از عوارض اختلال در خواب شبانه عنوان کرد و افزود: یک‌چهارم مردان خر و پف و وقفه تنفسی دارند که معمولا بعد از سن 40 سالگی رخ می‌دهد. برای زنان این رقم 10 درصد ذکر شده است که بعد از سن 50 سالگی اتفاق می‌افتد. حدود 30 درصد افراد تجربه بی‌خوابی دارند. 10 درصد مردم نیز ممکن است بی‌خوابی مزمن داشته باشند که این بیماری به دلایل مختلف در زنان شایع‌تر است.

وی عدم رعایت بهداشت خواب و بی‌نظمی در آن، کار در شیفت شب و همچنین بیداری تا پاسی از شب به دلیل استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را باعث بی‌نظمی در خواب سالم دانست و ادامه داد: مصرف برخی داروها هم مثل فشار خون و اعصاب و روان و همچنین ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت و پروستات بزرگ که همراه با درد است ، نیز می‌تواند خواب را برهم زند.

صادق‌نیت، اختلال در شروع خواب، بیداری مکرر در حین خواب، بیداری در صبح خیلی زود قبل از خاتمه خواب و همچنین نداشتن احساس سرخوشی برای کسانی که به اندازه کافی خوابیده‌اند را از انواع چهارگانه بی‌خوابی عنوان کرد.

رییس انجمن خواب ایران بی‌خوابی را در بروز حملات صرع موثر دانست وافزود: برخی تشنج‌ها ممکن است در زمان خواب رخ دهد، اما درطی روز علامت خاصی نداشته باشد. توجه به مشکلات اختلالات خواب فرد می‌تواند در درمان موثر او تاثیر جدی داشته باشد.

خستگی و خواب آلودگی، مهم‌ترین عامل حوادث شغلی

Image result for ‫تصادف رانندگی‬‎

در ادامه این نشست، زهرا بنفشه آل ‌محمد درخصوص تاثیر اختلالات خواب بر حوادث و همچنین بهره‌وری شغلی، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین علل حوادث شغلی، خستگی و خواب‌آلودگی است که تست خواب به عنوان راه درمان آن پیشنهاد می‌شود. بیماری نارکولپسی که طی آن فرد به صورت ناگهانی و بدون کنترل دچار حمله خواب می‌شود یا ممکن است در اثر هیجان‌زدگی با ضعف عضلات روبه‌رو شود نیز از عوامل ایجاد اختلال در خواب است.

خانم بنفشه آل ‌محمد افزود : نداشتن ساعات خوابی برای فرد و همچنین عدم رعایت بهداشت خواب و ساعت مکفی برای خوابیدن را از مهم‌ترین دلایل خواب‌آلودگی و بروز حوادث ترافیکی عنوان کرد و تصریح کرد شیفت‌کاری شبانه افراد را در معرض اختلال خواب قرار می‌دهد. برخی این اختلال ریتم را که منجر به بروز بیماری‌های گوارشی، قلب و عروقی و خلقی می‌شود را به سختی تحمل می‌کنند .

تنظیم شیفت‌های کاری به صورت چرخشی و در جهت عقربه ساعت و استراحت کافی از جمله راهکارهایی برای تحمل راحت‌تر شیفت‌های کاری است.

2 تا 4 بعد از ظهر و نیمه شب، ساعاتی حادثه خیز برای رانندگان

در ادامه دکترآرزو نجفی،  ساعات 2 تا 4 بعدازظهر و نیمه شب را که افراد در آن به صورت طبیعی دچار خواب‌آلودگی می‌شوند به عنوان ساعات حادثه‌خیز دانست و توصیه کرد: خواب خوب پیش از سفر، استفاده کمتر از مواد غذایی چرب و شیرین و همچنین استراحت به مدت 20 دقیقه در زمان خواب‌آلودگی ، از بروز حادثه در حین رانندگی جلوگیری می‌کند. افرادی که با خواب‌آلودگی مفرط روبه‌رو هستند احتمال تصادف در آنان افزایش پیدا می‌کند و آنها باید در کوتاه‌ترین زمان درمان شوند.

وی افزود :  در خصوص "خستگی پرواز" هم که معمولا در زمان مسافرت‌های هوایی که به سرعت از نصف‌النهارها عبور می شود نیز ، خواب‌آلودگی در طول روز، بی‌خوابی شبانه، اختلالات گوارشی، عروقی، اضطراب و افسردگی، از عوارض خستگی پرواز است که با توجه به اختلاف ساعت مبدا و مقصد، مدتی طول می‌کشد تا چرخه خواب فرد تنظیم شود.

نجفی افزود: سفر به مناطق شرقی همراه با علایم بیشتری خواهد بود. بروز این اختلال در سیاستمداران، خلبانان، ورزشکاران و کسانی که مشاغل مهمی دارند، باعث عدم تمرکز و بروز مشکل می‌شود. نوردرمانی تحت نظر پزشک، استفاده از داروهای خواب‌آور یا هورمون‌های مرتبط با خواب بر حسب مقصد سفر می‌تواند از بروز این اختلال پیشگیری کند.

کدام بیماری‌های روانپزشکی با بی‌خوابی ارتباط دارند؟


Image result for ‫بیماری بی خوابی‬‎
در ادامه رامین نیافر، روانپزشک  اختلالات خواب در خصوص رابطه بیماری‌های روانپزشکی و همچنین ایجاد اختلال در خواب افراد گفت: اگر فرد دچار بی‌خوابی شود، در آینده ممکن است با بیماری‌های روانی اضطراب و افسردگی روبه‌رو شود و در روابط اجتماعی و کارکردهای روزانه او نیز اختلال ایجاد خواهد شد.

وی افزود: بیماری اضطراب با خواب ارتباط زیادی دارد و می‌تواند آن را منقطع کند. حمله‌های اضطرابی می‌تواند طی شبانه‌روز برای فرد اتفاق افتد. در این حالت فرد به طور ناگهانی از خواب بیدار می‌شود و با تپش قلب شدید، تنگی‌نفس و همچنین احساس مرگ روبه‌رو می‌شود.

این روانپزشک  اختلالات خواب، اختلال اضطراب پس از سانحه، اختلالات خلقی مانند افسردگی، اسکیزوفرنی‌ها، اختلالات دو قطبی، مصرف موادمخدر مثل کوکایین یا شیشه، وابستگی به قرص‌های خواب‌آور، ابتلا به دمانس و آلزایمر در سالمندی و همچنین سوءمصرف الکل را از نتایج و اثرات بی‌خوابی برشمرد.

نیافر ادامه داد: بیماری وحشت خواب که بیشتر در کودکان اتفاق می‌افتد، حرف زدن در خواب، کابوس‌های شبانه، فلج خواب یا همان بختک که فرد بیدار است ولی قادر به حرکت اعضای بدن نیست، شب ادراری، ناله در خواب و غذا خوردن در خواب از مهم‌ترین بیماری‌های روانپزشکی هستند که با اختلال خواب در ارتباط هستند.

در ادامه امین آمالی، متخصص خواب و متخصص گوش و حلق و بینی اختلالات شدید خواب مثل خرخر را با جراحی قابل درمان ذکر کرد و افزود: در حال حاضر با عمل جراحی می‌توان صدای خرخر را بسیار کاهش داد، اما عوارض مختلفی مثل وقفه تنفسی خواب را که به عنوان حملات اختلالات خواب نامیده می‌شوند، ممکن است نتوان کاهش داد. همچنین استفاده از پروتزهای دهانی می‌تواند در درمان این اختلالات استفاده شود.

وی افزود: ما در دو سال اخیر در درمان بیمارانی که از اختلالات خواب ناشی از بیماری‌های گوش و حلق و بینی رنج می‌برند پیشرفت قابل توجهی داشته‌ایم. خرخر کردن حین خواب از مهم‌ترین اختلالات خواب است که در اثر وقفه‌های تنفسی ایجاد می‌شود.

منبع : persianv.com  - کاروکتاریخ : شنبه 15 اسفند 1394 | نویسنده : افشین
شخصیت شناسی از روی رفتار و حرکات

خصوصیات شخصیتی افراد

زمانی که دو نفر برای اولین بار همدیگر را ملاقات می کنند، به دنبال نشانه هایی برای شناخت شخصیت هم می گردند. از حالت دست گرفته تا شیوه جواب دادن به تلفن همراه، همگی راههایی هستند که به کمک آنها می توانید شخصیت طرف مقابل را تا حدودی تشخیص دهید.


ما در اینجا برخی از رایج ترین رفتارها را که معیاری برای قضاوت شما می توانند باشد، برایتان آورده ایم.

حالت دست

تست روانشناسی

شما می توانید از طریق حالت دست طرف مقابل، شخصیت او را تشخیص دهید. افرادی که حرکات دست زیادی دارند، معمولا افرادی قدرتمند با اعتماد به نفس بالا هستند که دوست دارند خودشان را در مقابل دیگران بیان کنند در حالی که آنهایی که زیاد هنگام صحبت کردن دست خود را تکان نمی دهند، افرادی کم رو و بدون اعتماد به نفس هستند که به دنبال ساده ترین راه برای انجام کارهایشان می گردند.

وقت شناسی
آیا دیر سر قرارتان رسیده اید؟ این رفتار شما بر شخصی که منتظر شما مانده است، تاثیر منفی خواهد گذاشت. افرادی که وقت شناس هستند، افراد با انگیزه ای هستند که ساختار ذهنی منظمی دارند و برای لحظه به لحظه زندگی خود ارزش قائلند در صورتی که افراد وقت نشناس، افراد بی ملاحظه ای هستند که همیشه در حال دویدن به این طرف و آن طرف اند و تمام کارهای خود را در دقیقه 90 انجام می دهند.

طرز برخورد با کارکنان رستوران


خصوصیات شخصیتی افراد

سعی کنید هیچگاه با فردی که با کارمندان رستوران بد برخورد می کند، قرار ملاقات نگذارید. شما از طرز برخورد افراد با گارسن های رستوران، کارمندان هتل و نگهبانان می توانید تشخیص دهید که آیا طرف مقابل تان فرد مودبی است یا خیر. افرادی که شغل دیگران را معیار احترام گذاشتن به آنها قرار می دهند، افراد قابل اعتمادی نیستند.

طرز نگاه هنگام نوشیدن
تحقیقیات نشان داده افرادی که هنگام نوشیدن قهوه یا چای، به داخل فنجان نگاه می کنند، افرادی درونگرا، ایده آلیسم، آگاه و متمرکز هستند. اما فردی که به لبه های فنجان نگاه می کند، فردی است که بسیار تحت تاثیر دیگران قرار می گیرد و نسبت به اتفاقات اطراف خود آگاه است. بی خیالی، برونگرایی و قابل اعتماد نیز از دیگر خصوصیات شخصیتی این دسته است. آنهایی که هنگام نوشیدن نیز چشمان خود را می بندند، افرادی هستند که در زندگی درد و رنج کشیده اند اما سعی می کنند خودشان را با خوشی ها سرگرم کنند.

جویدن ناخن ها
بله، این یک نشانه است. تحقیقات نشان داده افرادی که ناخن های خود را می جوند یا با موهای خود بازی می کنند یا حتی پوست تن خود را می خارانند، تمایل به کمال گرایی دارند و نمی توانند آرامش خود را به طور کامل حفظ کنند.

دست خط
فرقی نمی کند که شما یک نامه عاشقانه بنویسید یا یک لیست خرید روزانه، دست خط شما می تواند شخصیت شما را لو دهد.

افرادی که هنگام نوشتن فشار زیادی به خودکار می آورند افرادی لجوج هستند که از اعتماد به نفس بالایی نیز برخوردارند. اگر کلمه های نوشته شده درشت و بزرگ باشند، شما فردی مردم محور هستید در حالی که دست خط ریز و کوچک نشان از درون گرایی شما دارد.

اگر دست خط شما به سمت راست شیب داشته باشد، شما فردی احساساتی و مهربان هستید اما اگر شیب آن به سمت چپ باشد، درونگرایی از خصوصیات اخلاقی شما است. دست خط های صاف نیز نشانه عملگرایی می باشد.

چک کردن گوشی


شخصیت شناسی از روی رفتار و حرکات

چک کردن گوشی و این که چه زمان و مکانی گوشی خود را از جیب یا کیف تان در می آورید، می تواند شخصیت شما را آشکار کند. اگر فردی هستید که مدام شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک یا ایمیل خود را چک می کنید، نشان می دهد که شما در مورد مسائل عاطفی ثبات ندارید و مدام حال و هوایتان تغییر می کند.

تماس چشمی
برقرار نکردن تماس چشمی نشان دهنده عدم اعتماد به نفس است و این که فرد بر رفتارهای خود کنترل نداشته و همیشه برای انجام کارهایش نیاز به یک تلنگر از سوی اطرافیان دارد. اینگونه افراد اراده ای ضعیف دارند.

اما از طرف دیگر افرادی که اعتماد به نفس زیادی دارند، از برقرار کردن تماس چشمی واهمه ای ندارند و هنگام صحبت با دیگران به مدت طولانی تری به چشم های طرف مقابل خیره می شوند. اینگونه افراد در برقراری روابط اجتماعی با دیگران موفق تر هستند.

منبع: Bartarinha.ir