تبلیغات
روانشناسی - کودکانی با ادب داشته باشیم

تاریخ : چهارشنبه 4 فروردین 1395 | نویسنده : افشین
عوامل محیطی و رفتاری كه منجر به مودب شدن بچه ها می شود چیست ؟!

همه مادر و پدرها در یک آرزو مشترک هستند و آن هم مودب بودن بچه هایشان است . اما برای با ادب شدن بچه ها چه مقدماتی لازم است و به چه نكته هایی باید توجه داشت؟


Image result for ‫بچه با ادب‬‎

بعضی از خانواده ها گاهی آنقدر به مودب بودن بچه های خود حساس می شوند كه به وادی افراط  كشیده می شوند و نمی دانند كه فرزند آنها در چه شرایط سنی قرار دارد و چه اقتضائاتی دارد؟ شاید بچه 8 ساله هنوز آداب مراسم ختم را نداند و... اما به مرور زمان و با شیوه های تربیتی و رفتار شماست كه باید این آداب را بیاموزد و درك كند که چه رفتاری مناسب كجاست. این روش تادیب مقدمه عاقل شدن بچه ها و تقوا پیدا كردن آنها در دوران بعد از كودكی است. مودب بودن از فهم و رعایت قوانین نانوشته درون خانوادگی و محیطی شروع می شود.چرا كودك  فحش می دهد؟!

یكی از علت های مهم فحاشی در كودكان این است كه محیط اطراف كودك، از پدر و مادر و خانواده گرفته تا اقوام و دوستان و تلویزیون و مهدكودك و... آنطور كه باید و شاید برای تربیت كودك مناسب نیست و در نتیجه روی رفتار كلامی او اثر می گذارد. علت دیگر فحاشی كودكان می تواند این باشد كه آنها نمی توانند خشم خود را كنترل و مدیریت كنند و فحش دادن در حقیقت، یك نوع ابراز خشم و پرخاشگری كلامی از طرف آنهاست، مانند مواردی كه كودكان در حالت خشم كتك كاری می كنند یا چیزی را پرتاب می كنند و كارهایی از این دست. در واقع این حالت ناشی از ناتوانی کودک در كنترل خشم خود است ( به دلیل عدم آموزش مناسب از طرف والدین ) .

Image result for ‫بچه با ادب‬‎

الگویی به نام پدر و مادر

هرچند الگوی اصلی رفتار كودك، پدر و مادر هستند اما این روزها بسیاری از برنامه های كودك، به جهت اینكه مختص دوره سنی خاصی تهیه نمی شوند و طیف گسترده ای از كودكان یكی دو ساله تا نوجوانان این برنامه ها را می بینند، ادبیات نامناسبی را به بچه ها منتقل می كنند. بازی های رایانه ای و كارتون ها هم گهگاه كلمات نامناسبی را به بچه ها آموزش می دهند. از سوی دیگر كودك شما ممكن است در مهدكودك یا حتی در جمع های فامیلی از دخترخاله و پسر دایی اش كلمات نامناسب را بیاموزد. دیدن فیلم ها و سریال های بزرگترها كه مختص سنین كودكی نیست هم، قطعا باعث بدآموزی ها و انتقال ادبیات نامناسبی به بچه ها می شود.


یكی از مهم ترین جنبه های نیازهای روانی كودك، نیاز به جلب توجه اطرافیان و به خصوص پدر و مادر است. این نیاز به جلب توجه در مواردی مانند به دنیا آمدن فرزندی دیگر، اختلافات خانوادگی و... بیشتر هم می شود. پس دقت كنید كه اگر كودك متوجه شود كه از طریق فحاشی می تواند توجه شما را جلب كند این کار را انجام می دهد . پس سعی كنید در مراحل ابتدایی، فحاشی فرزندتان را نادیده بگیرید و به آن توجه نکنید اما اگر این راهكار جواب نداد و در دفعات بعدی هم شاهد تكرار كلمه ای زشت از سوی فرزندتان بودید، چاره ای ندارید جز اینکه خیلی جدی تر با فرزندتان صحبت كنید.


اگر بی توجهی و تذكر به كودك جواب نداد و به هر صورت در جمعی خانوادگی یا دوستانه، كودك از كلمه نامناسبی استفاده كرد، پیش از هر چیز سعی كنید كنترل خود را حفظ كنید. به یاد داشته باشید كه همه كسانی كه در آن مهمانی هستند ، به هر حال به گونه ای با چنین مسئله ای مواجه شده یا خواهند شد. دستپاچه نشوید و به هیچ وجه سعی نكنید موضوع را لاپوشانی كرده یا عوض كنید. لبخند بزنید و پیش از اینكه دیگران چیزی بگویند بگویید: «امان از بچه های این دوره و زمانه، از هر جایی یك چیزی یاد می گیرند و بدون اینكه بفهمند استفاده می كنند». پس از این مرحله دقت كنید كه به هیچ وجه در حضور جمع با كودكتان تندی نكرده و او را تحقیر نكنید.


ممكن است شما همه توصیه ها را هم به كار ببندید اما باز هم كودك شما به فحاشی ادامه دهد. در این صورت باید از راهكارهای تشویقی و تنبیهی مناسب برای اصلاح رفتار نامناسب او استفاده كنید. در تنهایی با كودك صحبت كنید و به او بگویید كه درصورت فحاشی و استفاده از كلمات نامناسب، او را تنبیه می كنید.


این تنبیه باید با توجه به سن كودك و میزان اصرار او بر رفتار نامناسبش تعیین شود. می توانید پس از هر بار فحاشی از او بخواهید دقایقی به اتاقش برود و در آنجا تنها بماند تا مثلا زمان 5یا 10دقیقه ای سپری شود. یا می توانید درصورتی كه به رفتارش ادامه داد برای او محدودیت هایی درنظر بگیرید؛ مثلا از دیدن برنامه مورد علاقه اش محرومش كنید یا برنامه تفریح و پاركی را كه داشته لغو كنید و غیره .......


Image result for ‫بچه با ادب‬‎


یک روش تشویقی هم ، احترام لفظی و عملی به ابتکارات و خلاقیت های بچه ها است :


* می توانید با روش نقاشی كردن شروع كنید یعنی بعد از اینكه فرزندتان نقاشی كشید یا هر نوع اثر هنری را خلق كرد به او بگویید كه دوست دارد شما آن نقاشی را كجا بگذارید؟ چطور از آن مراقبت كنید؟ و... مهم است كه به حاصل تلاش او احترام بگذارید و به خودش هم یاد دهید كه مراقب زحمات خودش باشد.


* در مورد بهترین و بدترین كارهایی که با اعضای بدن می توان انجام بدهد، از او سؤال كنید.


* با هم چند قانون ساده برای آنكه رابطه تان خوب بماند تنظیم كنید و در اتاقی نصب كنید تا اگر كسی خلاف آن عمل كرد معلوم شود و تذكر بگیرد.


* در اوقات فراغت مهمانی بگیرید یا مهمانی بروید، به خانه پدربزرگ و مادربزرگ سربزنید و... تا بچه ها ادب عملی شما را یاد بگیرند.*  دلایل رفتارهای  هر روزه خودتان مثل نماز، سلام كردن به دیگران و... را رعایت ادب عنوان کنید  و دلیل این كارها را برای کودک خود  توضیح دهید.

منبع : persianv.com  - کاروک